RockBlades: nástroje IASTM (IANSM)

Existuje mnoho zavedených metod léčby akutních a chronických poranění měkkých tkání. Příkladem léčebných metod jsou manuální terapie, suchá jehla, active release technika, teplo, vibrace, tejpování, cvičení včetně strečinku, pasivní způsoby, jako je terapeutický ultrazvuk a podobně. IASTM - Instrument Assisted Soft Tissue manipulation (mobilizace měkkých tkání) je jednou z těchto metod. 

Jedná se o využití speciálně navržených nástrojů určených k aplikaci tlaku podél tkáně, které terapeutovi usnadňují detekovat změněné vlastnosti tkáně a zlepšují pacientovo povědomí v ošetřovaných tkáních. Předpokládá se, že zvýšené vibrování nástroje je znakem změněných vlastností tkáně. Kromě toho se předpokládá, že IASTM nástroje umožňují terapeutovi dosáhnout dobré hloubky přenosu mechanické síly a přesněji zacílit terapii. Nástroje také snižují tlakový stres na ruce terapeuta.

Gua Sha z období cca 220 p.n.l. byla první terapií využívající IASTM nástroj (Nielsen, 2013). Původní nástroje Gua Sha byly vyrobeny ze lžic, mincí, sklenic, dřeva, bambusu, kostí nebo nefritu. Cílem Gua Sha bylo záměrně vytvořit petechie a ekchymózy (sha) poškrábáním měkké tkáně. Předpokládalo se, že zvyšování sha odstraňuje stagnaci krve a podporuje normální oběh a metabolické procesy.

V polovině 90. let David Graston, průkopník IASTM, vytvořil metodu a nástroje pro léčbu poranění měkkých tkání. Od vývoje Graston Technique® bylo vyvinuto velké množství dalších nástrojů a podobných nebo nových technik založených na původní filozofii Gua Sha. Problémem mnoha z těchto nástrojů a technik je potřeba mnoha nástrojů a častokrát vysoké náklady na nástroje a vzdělávání.

Jako odpověď na potřeby terapeutů na cenově dostupnější a univerzálnější nástroj vyvinul RockTape RockBlades. IASTM nástroje RockBlades umožňují zjednodušení práce během terapie i snadnější přenos.

RockBlades jsou z nerezavějící oceli a mají četné okraje pro přesné obrysování těla, což umožňuje místo více nástrojů využívat jen jen jeden nebo dva. Některé hrany jsou ostřejší, což umožňuje lepší diagnostiku a ošetření povrchových adhezí a některé hrany jsou zaoblenější pro lepší práci s hlubšími strukturami.

RockBlade MALLET

Hrana 1: Tupá – léčba hlubší tkáně ve velké oblasti (např. povrchového svalu hamstringu).
Hrana 2: Tupá – léčba hlubší tkáně v menších regionech (např. Soleus pod Gastrocnemiem).
Hrana 3: Tupá – ošetření hlubší tkáně ve středně velké oblasti (např. biceps).
Hrana 4: Ostrá – skenování a úprava menších oblastí (např. karpálů).
Hrana 5: Ostrá – skenování velkých oblastí (např. předloktí).
Hrana 6: Ostrá – skenování a ošetření malých oblastí a kostních výběžků (např. lokty).
Hrana 7: Tupá – ošetření kolem prstů na rukou a nohou.
Hrana 8: Tupá – ošetření kolem malých oblastí a kostnatých výběžků (např. Malleolus).
Hrana 9: Rukojeť – lze uchopit v obou směrech.

RockBlade MULLET

Hrana 1: Tupá – ošetření hlubší tkáně ve velké oblasti (např. povrchového svalu hamstringu).
Hrana 2: Tupá – ošetření hlubší tkáně v menších regionech (např. Soleus pod Gastrocnemiem).
Hrana 3: Tupá – ošetření hlubší tkáně na malé ploše (např. prst).
Hrana 4: Ostrá – skenování a ošetření větších oblastí (např. hrany Iliotibiálního traktu).
Hrana 5: Ostrá – skenování a ošetření středně velkých oblastí (např. Patellarné šlachy).
Hrana 6: Ostrá – skenování a ošetření malých oblastí a kostnatých výběžků (např. lokty).
Hrana 7: Tupá – ošetření mezi prsty na rukou a nohou.
Hrana 8: Tupá – ošetření kolem malých oblastí a kostnatých výběžků (např. Malleolus).
Hrana 9: Rukojeť – lze uchopit v obou směrech.
Hrana 10: Otvírák na pivo (umožňující regeneraci terapeuta po náročném dni).

Kromě komplexních a cenově dostupných nástrojů poskytuje vzdělávání RockTape kurzy zaměřené na používání IASTM nástrojů bezpečným a efektivním způsobem. Kurz RockBlades představuje alternativní model pro práci IASTM – což lze definovat jako „Instrument Assisted Neuro Sensory Modulation“ nebo IANSM. Vychází to ze současného uvažování o „neurologickém“ přístupu a o tom, jak se fascie chová a jaký vliv má manuální terapie na tyto tkáně.

V rámci našich školení se tyto pomůcky snažíme zahrnout do terapie, jako celku. Model IANSM se nespoléhá na běžné, někdy až agresivní léčebné strategie s použitím nástrojů a poukazuje na to že podobní, nebo lepší výsledky lze dosáhnout i šetrnějšími metodami.

Data ze studií, praktické zkušeností a moderní IANSM pohled na terapii můžete získat na našich kurzech RockBlades: "Je jednoduché být hrubý, a je umění být něžný, jako pírko".